Kde jsem byl
Historie cest
Televizní výprava
Expedice Hong Kong + Thajsko
Poslední 2 roky jsme jen čekali, kdy se svět zase otevře a my budeme moci vycestovat s mým teamem nafotit podklady pro knihu, natočit materiály pro sociální sítě a televizní pilot, který je naším velkým snem. A tak jedeme ověšení technikou na tři měsíce po thajských ostrovech, vaříme, natáčíme, editujeme, píšeme recepty a pak si dáme i krásných 14 dnů v Hong Kongu, kde objevujeme michelinský street food a další vychytávky. Skvělá zkušenost!
Všichni jsme doma, svět se mění
Můj krásný domeček v České Republice.
Tohle byla pro celé lidstvo velká zkouška. A vlastně stále je…
Po této cestě se svět změnil
Hong Kong + Thajsko
Je začátek ledna a my máme dva týdny v Hong Kongu na klasický shopping a pak se přesouváme do Thajska. Jsem s rodinou a pár kámošema. Rozhodl jsem si nadělit šest týdnů v Muai Thai tělocvičně a tak všichni chodíme šest dnů v týdnu na dvouhodinové tréninky. Byla to perfektní zkušenost, sáhnul jsem si na dno, ale extrémně jsem se fyzicky zlepšil. Když jsem přijel domů, po týdnu mi přestalo fungovat koleno a musel jsem na operaci. Dobře mi tak, šel jsem do toho na maximum a odneslo to koleno. Ale svět čekaly jiné problémy, než moje koleno. Byl začátek roku 2020 a svět se začal měnit.
Ostrovní život
Koh Samui / Thajsko
V dubnu, po mých kulatých narozeninách a před letní festivalovou sezónou, která je mou hlavní prací, jsem se musel uklidit na pár týdnů na ostrov Samui – načerpat sílu.
V tomto čase jsem v Thajsku nikdy nebyl a tak jsem zažil ostrov v jeho nejvyšších teplotách, kdy i místní nechtěli vylézat z domů, nosili šátky, čepice a deštníky. Bylo strašný vedro, někdy i skoro 45 na slunci. Poprvé jsem se setkal s oslavami thajského nového roku Songkran, kdy místní stojí na silnicích, v uličkách před svými domy, před obchody – prostě jsou všude a polévají vás vodou a to dost slušně:) No… až jsem se z toho vysekal na motorce:)
Jasně, už zase tam
Hong Kong + Thajsko
Ptají se mě často – proč zase tam? Hong Kong je pro mě střed všeho asijského – najdu tam produkty desítek asijských zemí v nejvyšší možné kvalitě a čínské čaje ze stovek různých čajoven. Jsou zde pokrmy z většiny asijských zemí, na jedné ulici tak můžeš ochutnat z několika regionů čínských kuchyní, nebo zde je ulice plná korejských bister, japonských restaurací, fastfoody s plněnými Dim sum knedlíčky, vietnamská, thajská, filipínská, malajsijská, srílanská a mnohé další kuchyně světa. Jsou zde desítky pouličních bister, která mají michelinské hvězdy. Ikdyž budu do Hong Kongu dalších 20 let jezdit každý rok na 14 dnů, nemám šanci to všechno prošmejdit.
Už nikam nespěchám
Hong Kong + Thajsko
Už mám dost toho věčného lítání a objevování nových míst. Skoro 25 let cestuji, jako mladší jsme sjížděli Evropu, pak Asii. Většinou cestuji do Asie na 2 měsíce a už se nechci jen přesouvat z místa na místo. Chci se zastavit, zůstat někde měsíc i déle a sladit se s místními. Pak teprve pochopím, jak se na daném místě světa žije. Od teď už jen klid a místní biorytmus.
Cesta za poznáním zeleného čaje
Hong Kong, Xiamen, Shanghai, Wuyi Mountain, Thajsko
Tato cesta byla mým dlouholetým snem. Miluju zelený čaj a tak jsem chtěl poznat jednu z nejslavnějších oblastí pro pěstování čaje – čínskou provincii Fu-ťien. Měl jsem na to 2 měsíce, takže jsem se v klidu z Hong Kongu vydal do vnitřní Číny objevovat jejich nejcennější poklad. Měl jsem tam možnost ochutnat čaj, který stál okolo půl milionu za kilo, hustý:) Mezitím jsem na týden přeletěl i do Šanghaje, abych zjistil, že v horách nám bylo o kus lépe… Byla to pro naši celou rodinu nezapomenutelná výprava.
Chci umět malajsijský rendang
Thajsko a Malajsie
Ve Vídni jsem ochutnal malajsijskou klasiku z hovězího – rendang a zbláznil jsem se z něj. Musím se ho naučit vařit pořádně a tak mažu do Thajska a spodem přes hranice na malajsijský ostrov Langkawi, pak do nádherných hor Cameron Highlands prošpikovaných čajovými plantážemi, kde se zastavil čas a pokračuji do moderního Kuala Lumpur.
Jiné krásy Thajska
Hong Kong a Thajsko
Do Thajska můžu jezdit každý rok, je tak obrovské a různorodé. Jde o úhel pohledu a to, co chceš vidět a zažít. A já ho objevuji nejen na ostrovech, ale vydám se i na sever do hor, mezi čajové plantáže a rýžová políčka. Do míst, kde na tebe dýchá jiné Thajsko a kde najdeš zcela jiné turisty. Volnomyšlenkáře a cestovatele, kteří neprahnou po tom se válet na pláži a utrácet za nóbl hotely.
Srí Lanka, co to bylo?
Byl deštivý večer a já seděl doma a nudil se. Vzal jsem si notebook, otevřel stránky své oblíbené letecké společnosti, kde na mě vyskočila akční nabídka na Colombo. Vůbec jsem netušil, kde to je. Pár kliků… Ono to je hlavní město Srí Lanky. Hmm, tak o té nevím ale vůbec nic. Dalších pár kliků, zaplatit a je to. Celé to trvalo ani ne 10 minut. Tak jsem se dostal ke Srí Lance. Vážně! A přesně tyto rychlé akce bývají nejlepší. Hodil jsem batoh na záda, nikde jsem se nezdržel více než dva dny a byl jsem stále na cestách.
Srí Lanka mě doslova odrovnala – zamiloval jsem se do ní neskutečně. Po návratu jsem koupil letenky pro celou rodinu a na měsíc jsme se tam ještě ten rok vrátili.
V tom maličkém letadle v tropické bouři nad deltou Mekongu jsem se málem podělal strachy
Vietnam, Srílanka, Kambodža, Thajsko
Prožíval jsem velmi těžké pracovní období. Byl jsem pracovně vyhořelej a na pokraji zhroucení. Jako poslední možnost se sebou něco udělat jsem viděl dlouhou cestu do Asie. Měl jsem na to 2 měsíce, svou milovanou rodinu okolo sebe a před sebou 4 nádherné země. Upřímně, docela to trvalo, ale podařilo se mi to dát dokupy – podstata Východu, její kultura, náboženství a filozofie, krásná příroda a lidé… To celé mě dalo jedno velké uvědomění. Očistil jsem se…
Z maličké české vesničky na Velkou čínskou zeď
Peking
Koupili jsme letenky a říkali si, co tam ten měsíc budeme dělat? A bylo to fakt nejvíc. Peking byl jedním slovem unikátní. Krásný a přitom tak zcela odlišný od našeho světa. Několikrát jsem vycestoval na venkov mezi obyčejné lidi a to považuji za nejhezčí zážitky z Číny. Všude ve vzduchu se nesla opravdovost a nezkaženost místních lidí, jejich obětavost a ty upřímné úsměvy jen tak pro nic za nic…Boží! Mimo hlavní turistický proud jsme jeli autobusem 3 hodiny za Peking, vystoupili jako poslední někde skoro na poli a šli sami s Moni hodinu horskou krajinou, abychom se dostali na tu všudypřítomnou monumentální zeď. Nic v životě bych za ten prožitek nevyměnil.
Můj domov
Hong Kong a Thajsko
Hong Kong už na cestě do Asie nikdy nevynechám. Máte ve svém srdci místo, kde se cítíte být doma? Pro mě je to Hong Kong. Nechápu to, ale je mi tam neskutečně dobře.
Nevím jak je to možné, třeba to někdy pochopím… A když už jsem v Hong Kongu, je to jen kousek do Thajska, tak šup i tam!
Thajsko, pane bože!
Opět do Hong Kongu na nákupy lahodného čaje a poprvé do Thajska.
Bangkok, ostrovy Koh Tao, Koh Samui, Phi Phi a Bamboo. Poprvé jsem navštívil tropický ráj na zemi, který jsem doposud znal jen z dokumentů, kdy jsem se jako malý vesnický kluk z chudé rodiny díval na televizi a byl uchvácený z toho naprosto jiného světa, který snad nebyl ani na stejné planetě, kde jsem žil já. A pak jsem se tam dostal a ihned jsem věděl, že mám nový sen a cíl. Rozhodl jsem se, děj se co děj, prožít každou zimu na ostrovech v Asii a v teplíčku. Nemám rád zimu…
Poprvé do vnitřní Číny
Vracím se do ultramoderního Hong Kongu a pak přeletím do zcela odlišného čínského města Guilin. Odsud se plavím lodí po řece Li do městečka Jang-Šuo.
Slovy se to těžko popisuje, taháte z rukávu esa jako „neskutečné, nádherné, dech-beroucí, kouzelné, romantické a nezapomenutelné”… Samotnými Číňany bývá tato krajina nazývána nejkrásnějším místem na světě. Tuto cestu považuji za vrchol mých zážitků ze světa. Zkuste si daná místa vyhledat na internetu a podívat se.
Zrodila se láska k Asii
Hong Kong
Poprvé opouštím hranice Evropy a vydávám se do čínského Hong Kongu. Byl to pro nás všechny naprostý kulturní šok, všechno bylo tak jiné. Nikdy na to nezapomenu, tato třítýdenní cesta mi naprosto změnila život. Celé naší rodině.