Gastronomický cestopis Petra Dzingela

Kde jsem byl

Už jako malý kluk jsem si vysnil vidět svět. Všechny své peníze, které jsem kdy vydělal, jsem projedl, propil a procestoval. Ještě do roku 2018 jsem bydlel v paneláku a přitom jsem ročně utrácel statisíce za cestování. Poslouchal jsem nejen od rodičů, ale i mnoha lidí v mém okolí, že nemám barák a chatu, a že bych měl myslet na „zadní kolečka“ a další podobné nesmysly. Nikdy to se mnou ani nehlo, jen jsem se tomu smál. Protože v situacích, kdy jsem se cítil mizerně, jsem zavřel oči a byl jsem třeba na Velké čínské zdi, nebo jsem se potuloval na pobřeží Indického oceánu na Srí Lance, kde mě doprovod dělal třímetrový varan, nebo si užíval skvělé pálivé jídlo s hlučnými Číňany při plavbě lodí na řece Li. Nic v životě bych za tyto zážitky nevyměnil. Byl to pro mě vždy pocit svobody.

Historie cest

2022
2022

Televizní výprava

Expedice Hong Kong + Thajsko

Poslední 2 roky jsme jen čekali, kdy se svět zase otevře a my budeme moci vycestovat s mým teamem nafotit podklady pro knihu, natočit materiály pro sociální sítě a televizní pilot, který je naším velkým snem. A tak jedeme ověšení technikou na tři měsíce po thajských ostrovech, vaříme, natáčíme, editujeme, píšeme recepty a pak si dáme i krásných 14 dnů v Hong Kongu, kde objevujeme michelinský street food a další vychytávky. Skvělá zkušenost!

Fotky zde

2021
2021

Všichni jsme doma, svět se mění

Můj krásný domeček v České Republice.
Tohle byla pro celé lidstvo velká zkouška. A vlastně stále je…

Fotky zde

2020
2020

Po této cestě se svět změnil

Hong Kong + Thajsko

Je začátek ledna a my máme dva týdny v Hong Kongu na klasický shopping a pak se přesouváme do Thajska. Jsem s rodinou a pár kámošema. Rozhodl jsem si nadělit šest týdnů v Muai Thai tělocvičně a tak všichni chodíme šest dnů v týdnu na dvouhodinové tréninky. Byla to perfektní zkušenost, sáhnul jsem si na dno, ale extrémně jsem se fyzicky zlepšil. Když jsem přijel domů, po týdnu mi přestalo fungovat koleno a musel jsem na operaci. Dobře mi tak, šel jsem do toho na maximum a odneslo to koleno. Ale svět čekaly jiné problémy, než moje koleno. Byl začátek roku 2020 a svět se začal měnit.

Fotky zde

2019
2019

Ostrovní život

Koh Samui / Thajsko

V dubnu, po mých kulatých narozeninách a před letní festivalovou sezónou, která je mou hlavní prací, jsem se musel uklidit na pár týdnů na ostrov Samui – načerpat sílu.

V tomto čase jsem v Thajsku nikdy nebyl a tak jsem zažil ostrov v jeho nejvyšších teplotách, kdy i místní nechtěli vylézat z domů, nosili šátky, čepice a deštníky. Bylo strašný vedro, někdy i skoro 45 na slunci. Poprvé jsem se setkal s oslavami thajského nového roku Songkran, kdy místní stojí na silnicích, v uličkách před svými domy, před obchody – prostě jsou všude a polévají vás vodou a to dost slušně:) No… až jsem se z toho vysekal na motorce:)

Fotky zde

2018
2018

Jasně, už zase tam

Hong Kong + Thajsko

Ptají se mě často – proč zase tam? Hong Kong je pro mě střed všeho asijského – najdu tam produkty desítek asijských zemí v nejvyšší možné kvalitě a čínské čaje ze stovek různých čajoven. Jsou zde pokrmy z většiny asijských zemí, na jedné ulici tak můžeš ochutnat z několika regionů čínských kuchyní, nebo zde je ulice plná korejských bister, japonských restaurací, fastfoody s plněnými Dim sum knedlíčky, vietnamská, thajská, filipínská, malajsijská, srílanská a mnohé další kuchyně světa. Jsou zde desítky pouličních bister, která mají michelinské hvězdy. Ikdyž budu do Hong Kongu dalších 20 let jezdit každý rok na 14 dnů, nemám šanci to všechno prošmejdit.

Fotky zde

2017
2017

Už nikam nespěchám

Hong Kong + Thajsko

Už mám dost toho věčného lítání a objevování nových míst. Skoro 25 let cestuji, jako mladší jsme sjížděli Evropu, pak Asii. Většinou cestuji do Asie na 2 měsíce a už se nechci jen přesouvat z místa na místo. Chci se zastavit, zůstat někde měsíc i déle a sladit se s místními. Pak teprve pochopím, jak se na daném místě světa žije. Od teď už jen klid a místní biorytmus.

Fotky zde

2016
2016

Cesta za poznáním zeleného čaje

Hong Kong, Xiamen, Shanghai, Wuyi Mountain, Thajsko

Tato cesta byla mým dlouholetým snem. Miluju zelený čaj a tak jsem chtěl poznat jednu z nejslavnějších oblastí pro pěstování čaje – čínskou provincii Fu-ťien. Měl jsem na to 2 měsíce, takže jsem se v klidu z Hong Kongu vydal do vnitřní Číny objevovat jejich nejcennější poklad. Měl jsem tam možnost ochutnat čaj, který stál okolo půl milionu za kilo, hustý:) Mezitím jsem na týden přeletěl i do Šanghaje, abych zjistil, že v horách nám bylo o kus lépe… Byla to pro naši celou rodinu nezapomenutelná výprava.

Fotky zde

2015
2015

Chci umět malajsijský rendang

Thajsko a Malajsie

Ve Vídni jsem ochutnal malajsijskou klasiku z hovězího – rendang a zbláznil jsem se z něj. Musím se ho naučit vařit pořádně a tak mažu do Thajska a spodem přes hranice na malajsijský ostrov Langkawi, pak do nádherných hor Cameron Highlands prošpikovaných čajovými plantážemi, kde se zastavil čas a pokračuji do moderního Kuala Lumpur.

Fotky zde

2014
2014

Jiné krásy Thajska

Hong Kong a Thajsko

Do Thajska můžu jezdit každý rok, je tak obrovské a různorodé. Jde o úhel pohledu a to, co chceš vidět a zažít. A já ho objevuji nejen na ostrovech, ale vydám se i na sever do hor, mezi čajové plantáže a rýžová políčka. Do míst, kde na tebe dýchá jiné Thajsko a kde najdeš zcela jiné turisty. Volnomyšlenkáře a cestovatele, kteří neprahnou po tom se válet na pláži a utrácet za nóbl hotely.

Fotky zde

2013
2013

Srí Lanka, co to bylo?

Byl deštivý večer a já seděl doma a nudil se. Vzal jsem si notebook, otevřel stránky své oblíbené letecké společnosti, kde na mě vyskočila akční nabídka na Colombo. Vůbec jsem netušil, kde to je. Pár kliků… Ono to je hlavní město Srí Lanky. Hmm, tak o té nevím ale vůbec nic. Dalších pár kliků, zaplatit a je to. Celé to trvalo ani ne 10 minut. Tak jsem se dostal ke Srí Lance. Vážně! A přesně tyto rychlé akce bývají nejlepší. Hodil jsem batoh na záda, nikde jsem se nezdržel více než dva dny a byl jsem stále na cestách.

Srí Lanka mě doslova odrovnala – zamiloval jsem se do ní neskutečně. Po návratu jsem koupil letenky pro celou rodinu a na měsíc jsme se tam ještě ten rok vrátili.

Fotky zde

2013
2013

V tom maličkém letadle v tropické bouři nad deltou Mekongu jsem se málem podělal strachy

Vietnam, Srílanka, Kambodža, Thajsko

Prožíval jsem velmi těžké pracovní období. Byl jsem pracovně vyhořelej a na pokraji zhroucení. Jako poslední možnost se sebou něco udělat jsem viděl dlouhou cestu do Asie. Měl jsem na to 2 měsíce, svou milovanou rodinu okolo sebe a před sebou 4 nádherné země. Upřímně, docela to trvalo, ale podařilo se mi to dát dokupy – podstata Východu, její kultura, náboženství a filozofie, krásná příroda a lidé… To celé mě dalo jedno velké uvědomění. Očistil jsem se…

Fotky zde

2012
2012

Z maličké české vesničky na Velkou čínskou zeď

Peking

Koupili jsme letenky a říkali si, co tam ten měsíc budeme dělat? A bylo to fakt nejvíc. Peking byl jedním slovem unikátní. Krásný a přitom tak zcela odlišný od našeho světa. Několikrát jsem vycestoval na venkov mezi obyčejné lidi a to považuji za nejhezčí zážitky z Číny. Všude ve vzduchu se nesla opravdovost a nezkaženost místních lidí, jejich obětavost a ty upřímné úsměvy jen tak pro nic za nic…Boží! Mimo hlavní turistický proud jsme jeli autobusem 3 hodiny za Peking, vystoupili jako poslední někde skoro na poli a šli sami s Moni hodinu horskou krajinou, abychom se dostali na tu všudypřítomnou monumentální zeď. Nic v životě bych za ten prožitek nevyměnil.

Fotky zde

2011
2011

Můj domov

Hong Kong a Thajsko

Hong Kong už na cestě do Asie nikdy nevynechám. Máte ve svém srdci místo, kde se cítíte být doma? Pro mě je to Hong Kong. Nechápu to, ale je mi tam neskutečně dobře.

Nevím jak je to možné, třeba to někdy pochopím… A když už jsem v Hong Kongu, je to jen kousek do Thajska, tak šup i tam!

Fotky zde

2010
2010

Thajsko, pane bože!

Opět do Hong Kongu na nákupy lahodného čaje a poprvé do Thajska.
Bangkok, ostrovy Koh Tao, Koh Samui, Phi Phi a Bamboo. Poprvé jsem navštívil tropický ráj na zemi, který jsem doposud znal jen z dokumentů, kdy jsem se jako malý vesnický kluk z chudé rodiny díval na televizi a byl uchvácený z toho naprosto jiného světa, který snad nebyl ani na stejné planetě, kde jsem žil já. A pak jsem se tam dostal a ihned jsem věděl, že mám nový sen a cíl. Rozhodl jsem se, děj se co děj, prožít každou zimu na ostrovech v Asii a v teplíčku. Nemám rád zimu…

Fotky zde

2009
2009

Poprvé do vnitřní Číny

Vracím se do ultramoderního Hong Kongu a pak přeletím do zcela odlišného čínského města Guilin. Odsud se plavím lodí po řece Li do městečka Jang-Šuo.

Slovy se to těžko popisuje, taháte z rukávu esa jako „neskutečné, nádherné, dech-beroucí, kouzelné, romantické a nezapomenutelné”… Samotnými Číňany bývá tato krajina nazývána nejkrásnějším místem na světě. Tuto cestu považuji za vrchol mých zážitků ze světa. Zkuste si daná místa vyhledat na internetu a podívat se.

Fotky zde

2008
2008

Zrodila se láska k Asii

Hong Kong

Poprvé opouštím hranice Evropy a vydávám se do čínského Hong Kongu. Byl to pro nás všechny naprostý kulturní šok, všechno bylo tak jiné. Nikdy na to nezapomenu, tato třítýdenní cesta mi naprosto změnila život. Celé naší rodině.

Fotky zde